skip to Main Content

A gyermekkori gerincproblémák sajátosságai

A gerincproblémákban természetesen korosztály érintett. A gyermekek kezelése azonban kiemelten fontos, hisz náluk az elváltozásokat még jó eséllyel lehet korrigálni, ill. fiatalkorban végzett korrekció esetén megelőzhetőek a későbbi szövődmények. A mai serdülők egyre kevesebbet mozognak és egyre több időt töltenek TV, ill. számítógép előtt, ami nem szolgálja a helyes testtartás kialakulását.

Ma már egyre több iskolába eljutnak gyógytestnevelők, akik segítik a fiatalokat a kialakult elváltozsok korrigálásában. Erre bizony nagy szükség van, ugyanis az elmúlt évek felmérései azt mutatják, hogy a serdülők 2/3 részénél már fellelhető valamilyen tartáshiba, amelynek következtében, a felismerés és kezelés hiánya esetén súlyos gerincproblémák jönnek létre. A gyermek gerincfejlődésében jelentős változást hoz az iskolakezdés, amikor a mozgás mennyisége lecsökken, jóval többet ül, nehéz táskát cipel. Ez az egyoldalú terhelés, a mindennapi környezeti ártalmak, életmódbeli tényezők együttesen hozzájárulnak ahhoz, hogy a kisebb rendellenességekből komolyabb, sokszor visszafordíthatatlan gerinckárosodás alakuljon ki. (pl: gerincferdülés, porckopás).

A hanyag tartás jellemzően tinédzser korban alakul ki a hirtelen növés, megnyúlás, testsúly növekedés és a gerincoszlop egyoldalú terhelése következtében. A gerinc élettani görbületeinek helyzete megváltozik, a görbületek növekedése vagy csökkenése jellemzi. A törzs- és hátizomzat közötti egyensúly megbomlik, az izmok legyengülése vagy rövidülése lesz jellemtő.

A tartáshibák típusai:

 • lapos hát
 • kyphoticus hát,
 • lordoticus hát
 • kypho- lordoticus hát

Mindezt a gyermek még aktív izommunkával képes korrigálni. A degeneratív gerincbetegségek prevenciójaként a korai életkorban történő felismerés fontos, így kezelhető és teljesen javítható a helyes testtartás megtanulásával, a törzs izomzatának erősítésével. Fontos a megfelelően kiválasztott sportág, így a rendszeres mozgás a gyermek életében.

Abban az esetben, ha a helytelen testtartást aktív izomerővel nem tudja korrigálni, már maradandó gerincproblémák alakulnak ki.

A prevenció céljai:

 • Rendszeres szűrővizsgálatok
 • Helyes testtartás megtanulása
 • Törzs izomzatának megerősítése
 • Rendszeres és megfelelően megválasztott sport
 • Degeneratív betegségek megelőzése

A tartáshibák, gerincproblémák kezelése

Gyermek és felnőtt korban egyaránt a gyógytorna, illetve annak modern vállfajai  (pl. Schroth terápia) alkalmasak a gerincferdülés, gerinc- és tartásproblémák kezelésére.

Jelentkezzen most gyógytorna kezelésre rendelőnkbe!


Kérjük, ossza meg!
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

dr Kriston Ildikó

Dr Kriston Ildikó vagyok, az ArtHuman Központ alapítója. Végzettségem szerint közgazdász és jogász, illetve szomatodráma vezető (a betegségek lelki hátterét feltáró módszer) vagyok. Szakképzett gyógytornász kollégáimmal írásainkkal, szolgáltatásainkkal a mozgásszervi panaszok csökkentéséért dolgozunk!

This Post Has 0 Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Back To Top
53 módszer
A mozgásszervi panaszok csökkentésére