skip to Main Content

A hátfájás okai

A hátfájás okaiA hátfájás a gerincoszlopot tartó csontok, porcok, szalagok, izmok betegségeiből, a gerincvelőnek a betegségeiből származik. A gerinc felületes izomzata, illetve a bőr betegségei is kiválthatnak háti fájdalmat, sőt a mellkasi és hasi szervek kisugárzó megbetegedéseiből is adódhat.

Eredetét tekintve tehát a háti fájdalom lehet lokális eredetű, de kisugárzó fájdalom is okozhatja.

Idősebb korban gyakoriak a gerinc kopásos megbetegedései, a meszesedés, az ízületi-reumás betegségek, a csontritkulás. Gyakoribbak az elesések, amelyek zúzódást okozhatnak. A csigolyák meszesedése, merevedése nagy fájdalommal jár.

Sokszor statikai zavar, azaz tartásprobléma áll a háttérben. Ülő foglalkozásúaknál különösen gyakori, de előidézheti túlsúlyosság, sőt a kismamák is veszélyeztetettek, amikor a testsúly eltolódása miatt megváltozik a statikai egyensúly. A fájdalom oka ilyenkor elsősorban az, hogy a statikai egyensúly megváltozásakor akaratlagos kompenzáló izom-összehúzódásokra kerül sor, amelyek fáradtságérzést, kényelmetlenséget, végül pedig fájdalmat keltenek.

A leghétköznapibb rendellenesség, mely nemcsak derékfájást, hanem néha komoly háti fájdalmat is előidéz: a lúdtalp! Ha gyermekünknek fáj a háta, akkor ortopédiai vizsgálat szükséges. A gerinc speciális betegsége a Scheuermann-kór, mely a csigolyatest zárólemezének csontosodási zavara: a csigolyák ék alakúan megkeskenyednek, emiatt a gerincoszlop megfelelő területe merevvé válhat.

A hátfájást leggyakrabban kiváltó okok lehetnek:

 • Rossz tartás, gyenge hátizommal kombinálva, ami a hátizomzat feszüléséhez és a gerincoszlop nem egyenletes terheléséhez vezet.
 • Pszichés terhelés hatására bekövetkező izomfeszülés (stressz, családi, munkahelyi problémák).
 • Ízületi kopás
 • Csontritkulás
 • Menstruáció
 • Terhesség
 • Izomszalag-sérülés

Kezelési módja lehet

 • egyénre szabott mozgás-terápia  illetve
 • a pszichés háttér kezelése (pl. szomato terápia)

 

Kérjük, ossza meg!
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

dr Kriston Ildikó

Dr Kriston Ildikó vagyok, az ArtHuman Központ alapítója. Végzettségem szerint közgazdász és jogász, illetve szomatodráma vezető (a betegségek lelki hátterét feltáró módszer) vagyok. Szakképzett gyógytornász kollégáimmal írásainkkal, szolgáltatásainkkal a mozgásszervi panaszok csökkentéséért dolgozunk!

This Post Has 0 Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Back To Top
53 módszer
A mozgásszervi panaszok csökkentésére